חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:31 זריחה: 6:01 י"ז באב התש"פ, 7/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מהמנזר אל העם הנבחר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1430 - כל המדורים ברצף
המודל של רות לגיור אמיתי
יש חדש
מסירות הנפש של הקב"ה
חג השבועות
יראת שמים
התבטלות גמורה
מבחן ברוסיה
לקראת תורה חדשה
מהמנזר אל העם הנבחר
תורה לנשים

המראה החסידי של הרב אהרן-מנחם-מענדל קלדרון (43) מירושלים אינו מסגיר לרגע את סיפור חייו המופלא. הוא נולד בעיירה שקטה מצפון לבואנוס-איירס שבארגנטינה, למשפחה נוצרית קתולית, ושמו היה חוסטו-חוסה. דרך מפתיעה עבר עד שהחליט להתגייר ולהצטרף לעם היהודי.

בנעוריו החל להתנדב לפעילויות סוציאליות במנזר מקומי. הוא לא מצא שם את סיפוקו הרוחני וחיפש מנזר אחר. "לבסוף הגעתי למנזר בעיר ויקטוריה", הוא מספר. חוסטו-חוסה נהפך לנזיר. במרוצת הזמן עלה בדרגה, עד שהופקד על הספרייה המרכזית.

הפתעה בספרייה

את רוב יומו בילה בספרייה, קורא ומעשיר את ידיעותיו. יום אחד התגלגלה לידיו הגדה של פסח. "מבחינתי, היהודים היו שייכים להיסטוריה", הוא מחייך. "בהגדה הבחנתי במשפט 'לשנה הבאה בירושלים' ולצידו ציור של בית-המקדש. הבנתי שהיהודים מצפים לדבר-מה עתידי. יש להם תקווה. זה היה המפגש הראשון שלי עם היהדות".

הספר הבא שפתח הנער היה חומש בראשית. "החיפוש של אברהם אבינו אחר בורא העולם שבה את ליבי. התעוררו בי תהיות רבות על אמונתי. העליתי את שאלותיי לפני אב המנזר, ותשובותיו לא הניחו את דעתי. ביקשתי אישור להשתחרר לכמה ימים, לצורך התבודדות ומחשבה".

ברית נצחית

חוסטו-חוסה הנבוך שב אל ביתו וניסה למצוא יהודים. בשבת הקרובה הלך לבית כנסת ונכנס פנימה. הוא לקח סידור וקרא את הפסוק "וְשָׁמְרוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַשַּׁבָּת לַעֲשׂוֹת אֶת הַשַּׁבָּת לְדֹרֹתָם בְּרִית עוֹלָם". המשפט הזה טלטל אותו. "הבנתי שהברית בין בורא-עולם לעם ישראל אינה מוגבלת בזמן. זה היה בשבילי כמו מכת חשמל".

לאחר השבת הציעו לו להיפגש עם שליח חב"ד, הרב משה בלומינפלד, שבא לעיר באותו זמן. "הרב קיבל אותי בחמימות רבה, אך הבהיר לי שאני לא חייב להתגייר. הגישה הזאת, שהייתה שונה כל-כך מהעמדה הנוצרית, גרמה לי לרצות להיות חלק מהעם הנבחר". החלטתו גרמה שכמה מבני משפחתו החרימו אותו. "דווקא אימי הייתה מרוצה, שכן חששה שאם אהיה נזיר לא תזכה לדור המשך"...

הכרת הטוב

שנתיים תמימות היה חוסטו-חוסה צמוד לרב והתקדם בלימודי היהדות. "כשרציתי להתגייר המליץ הרב לעשות זאת בארץ ישראל", הוא מספר. "לא היה פשוט לעזוב הכול, אבל רציתי בכל מאודי להיות יהודי. בשנת תשנ"ח עליתי לארץ".

בשכונת הר-נוף בירושלים פגש חסיד חב"ד, והוא פתח לפניו את ביתו. "כשהגיע יום הברית התרגשתי מאוד", הוא מספר. "התחברתי מאוד לדמותו של אהרון הכוהן ורציתי להיקרא בשמו. כשהמוהל הכריז 'וייקרא שמו בישראל', אמרתי: 'אהרון-מנחם-מענדל'. הרגשתי שבכך אני מבטא את הכרת הטוב לרבי מליובאוויטש, ששלח לי שני שליחים שפתחו לפניי את שערי היהדות". הוא ורעייתו מגדלים כיום ארבעה ילדים והוא חש מאושר: "היה שווה לעזוב הכול כדי להצטרף לעם היהודי. אני גא להשתייך לעם הנבחר".


גאווה יהודית. הרב קלדרון (צילום: שלומי גיל)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)