חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:09 זריחה: 6:39 י"ב בשבט התשפ"א, 25/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

היכן מדליקים
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1555 - כל המדורים ברצף
רכבת אחרונה ליריד הגדול
יש חדש
נשמות קרובות, נשמות רחוקות
שמחת תורה
ללמוד ולרקוד
לשאוב אוצרות
משמרת במשטרה
"נגלגל אני ואתה"
בית הכנסת של הפרטיזנים
היכן מדליקים

שאלה: היכן מדליקים את נרות השבת, בבית או בסוכה?

תשובה: עיקר מצוות נרות שבת ויום טוב היא בנרות שבמקום האכילה, התורמים ל'עונג שבת'. לכן לכתחילה יש להדליק את הנרות בסוכה. אך אם יש חשש שהנרות שבסוכה (אם אינם בתוך מִתקן מתאים) יכבו מהרוח, או שיש חשש כלשהו לשרֵפה חלילה, ידליקום בבית, במטבח. ואם אפשר, ידליקו את הנרות בחלון הפונה לסוכה, כדי שיגיע אורם לסוכה.

בדומה לכלל שאמרו בגמרא בעניין נרות חנוכה "הדלקה (ולא 'הנחה') עושה מצווה", אין להדליק את נרות השבת שמברכים עליהם במקום אחד ולהעבירם למקום אחר (וכן הדין בנרות יום טוב). ייזהר בזה לכתחילה גם מי שטרם קיבל עליו את השבת, ואפילו אם גם המדליקה לא קיבלה עליה שבת בהדלקה זו. אבל בשעת הצורך יש מקום להקל, אפילו אם קיבלה שבת, אם מעבירים אותם, על-ידי מי שטרם קיבל שבת, למקום אחר שמשתמשים גם בו בשבת. ואם הודלק במקום הסעודה, ישאירו שם שני נרות, ואת השאר יחלקו לשאר החדרים.

אגב, במקום שהרוח נושבת, אסור לפתוח דלת או חלון כנגד נר דולק, שמא הרוח תכבהו – בין בשבת ובין ביום טוב, אף בשעה שאין הרוח נושבת. אך מותר לסגור את הדלת או החלון שכנגד הנר, כדי שלא יכבה, ובלבד שהסגירה תהיה בנחת, כדי שהנר לא יכבה על-ידי עצם הסגירה.

מקורות: שבת כג,א. כה,ב ותוד"ה הדלקת. רמ"א סי' רסג ס"י. שו"ע אדה"ז ס"ז וסי"ד (וסי' רעז בשו"ע ובשו"ע אדה"ז). משנ"ב ס"ק מא,מח. ש"ש כהלכתה פמ"ג סט"ו וס"מ (ופי"ג סל"ח), ופסקי תשובות ס"ק לה, וש"נ.


 

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)