חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 ב' בסיון התש"פ, 25/5/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הלכות ציור ופיסול
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1728 - כל המדורים ברצף
אין כאן מקום לעוד מדינה
יש חדש
דחיית הרע קודם מתן התורה
הכנה למתן תורה
בשבת העולם נראה אחרת
למעלה מהסבר
סוף גנב לתשובה
תורה שרואים אותה
אתגר הכשרות והשבת בתל-אביב
הלכות ציור ופיסול

שאלה: במה צריך להיזהר כשעוסקים בציור או בפיסול, שלא לעבור על איסור עשיית פסל ותמונה?

תשובה: אסור לפסל דמות אדם, שנאמר (שמות כ,כ) "לא תעשון איתי" – לא תעשו דמות אדם שהקב"ה נראה בה לנביאים, ככתוב (יחזקאל א,כו) "ועל דמות הכיסא, דמות כמראה אדם עליו מלמעלה", וכן דמות 'מלאכים' בתבליט, אף כאשר כוונת היוצר היא לנוי בלבד, כדי שלא יטעו בהן הטועים וידמו שהן מיועדות לעבודה זרה.

מאותו פסוק דרשו חז"ל: "לא תעשון כדמות שמשיי המשמשין לפניי במרום" – שאסור ליצור דמויות של שמש, ירח וכוכבים (כל עוד בני-אדם מזהים את הציור או הפיסול כדמויות אלה) גם כשאינן בתבליט, אלא אם כן הן עשויות לצורכי לימוד, כגון דמות אדם לצורך לימוד אנטומיה, ודמות גרמי השמיים ללימוד אסטרונומיה.

לכן לא נכון להשתמש בצורות אלה לסמלי מוסדות או יישובים, או לפרסומות, הן לענייני מצוות הן לענייני חולין, וגם לא רצוי ללמד ילדים לצייר צורות אלה כשהן שלמות.

צורת בהמות, חיות, עופות ודגים, וצורות אילנות ופרחים וכדומה – מותרות, גם בתבליט. וכן נהוג בקהילות אשכנז. ויש אוסרים לצייר זאת בבית הכנסת.

יש מתירים לצור צורת שתי וערב ולהשתמש בה בכלי שאין הגויים משתמשים בו כלל לפולחן, אבל מנהג החסידים לכל קהילותיהם להתרחק מזה ביותר (ואפילו מצורה שנועדה לסמן כיוונים בתכנית בנייה).

מקורות: ע"ז מג,ב. רמב"ם הל' ע"ז פ"ג ה"י-יא. טושו"ע יו"ד סי' קמא ס"ד-ז ונו"כ. שו"ת אג"מ או"ח ח"ה סי' ט אות ו. שלחן מנחם יו"ד ח"ב סי' פט. וראה יחווה דעת ח"ג סי' סה.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)