חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:39 זריחה: 5:38 א' בסיון התש"פ, 24/5/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

אל תדברו על דמוקרטיה
עמדה שבועית

מדורים נוספים
התקשרות 968 - כל המדורים ברצף
אל תדברו על דמוקרטיה
בציפייה לגאולה
יש חדש
מסירות-נפש שלמעלה מהתורה
קרבנות
מטרת הגשמיות
ברכה מוזרה
לימוד תורת הבית
"אנשים כאן קרוצים מחומר איתן"
מקלחת צוננת בשבת

השימוש בחוק ובדמוקרטיה עבר כבר מזמן את גבולות הציניות. הדמוקרטיה הייתה לדורסנות, ושלטון החוק - לדיכוי מחאה לגיטימית ולסתימת פיות

עשרות-אלפי יהודים, ובראשם רבנים, חברי-כנסת ואישי-ציבור אחרים, נעשו השבוע מפירי חוק. המשטרה, בהשראת ראש-הממשלה, הכריזה על עצרת התפילה ליד ציון הבבא-סאלי בנתיבות, כעל 'התקהלות בלתי-חוקית', מנעה מהאוטובוסים לצאת אליה, ובכל-זאת הגיעו רבבות, והפרו בגאווה ובראש מורם את החוק.

היה צפוי שנתחיל מיד לשמוע את מקהלת 'שומרי החוק' מגנה את הפרת החוק ואת 'הפגיעה בדמוקרטיה' וב'שלטון החוק', אבל גם הללו שותקים. גם הם מבינים ומרגישים שהשימוש בחוק ובדמוקרטיה עבר כבר מזמן את גבולות הציניות, וממילא נדחה בבוז על-ידי הציבור. הדמוקרטיה הייתה לדורסנות, ושלטון החוק - לדיכוי מחאה לגיטימית ולסתימת פיות.

דורסנות ודיכוי

זה עצוב, כי באמת יש חשיבות עליונה לשלטון החוק. המשנה אומרת שבלא "מוראה של מלכות, איש את רעהו חיים בלעו". גם כללי-משחק שלטוניים חיוניים לחיים תקינים, שאילולא כן עלולה להשתרר אנרכייה. ציות לפקודות הכרחי לתפקודם התקין של צבא ומשטרה. אבל האצבע המאשימה צריכה להיות מופנית אל מי ששובר את כל הכלים הללו – הממשלה. היא, ולא הציבור הזועק והמוחה, אשמים בקרע המתהווה.

אל תדברו איתנו על דמוקרטיה, כי נצרח מרוב זעם. הלכנו לבחירות דמוקרטיות, שבהן הציגו המתמודדים המרכזיים שני מצעים מנוגדים. מועמד העבודה הציע לפנות חד-צדדית את רצועת עזה, ואילו מועמד הליכוד הצהיר שהדבר אינו בא בחשבון, מכיוון שהוא יעודד את הטרור וכו' וכו'. הוא אף הצהיר ש"דין נצרים כדין תל-אביב". כשהוא עושה היום את ההפך, יש לזה משמעות אחת ויחידה: גנבת קולות הבוחרים והולכתם שולל. זו אינה דמוקרטיה.

ראש-הממשלה לא נבחר בבחירות אישיות. הבוחר לא הטיל לקלפי את שמו, אלא את שמה של מפלגתו. ראש המפלגה חייב להיות נאמן למפלגתו ולמצעה. הוא עצמו יזם לערוך משאל בקרב מתפקדי המפלגה, והללו הביעו דעה ברורה נגד תכנית ה'הינתקות'. עקרונות הדמוקרטיה מחייבים לקיים את הכרעת הרוב, או להתפטר. ראש-הממשלה צפצף על הדמוקרטיה.

הדמוקרטיה מתנהלת על-ידי ממשלה, שבה מתקבלות החלטות ברוב קולות. מה עושה ראש-הממשלה, שמדבר גבוהה-גבוהה על כבוד הדמוקרטיה, כשהוא מגלה שאין לו רוב להעברת תכניתו? - מפטר שרים המתנגדים לתכניתו, וכך משיג רוב. דמוקרטיה למופת.

הציבור הפגוע, המרומה, ההמום לנוכח דורסנות זו, מבקש ומתחנן להביא את הנושא הקשה והכואב כל-כך להכרעת העם. התשובה היא סירוב מוחלט והפעלת לחצים כבדים, לצד פיתויים והטבות, כדי למנוע רוב שיתמוך בצעד דמוקרטי והוגן כל-כך. עדיין אתם מעיזים לדבר איתנו על דמוקרטיה?!

פשע נשאר פשע

הדורסנות הזאת מחלחלת אל השוטרים והחיילים, שמרגישים כי הכול מותר כדי להילחם במתנגדי תכנית הגירוש והעקירה. שוטרים מנסים להפריע לפעולות מחאה חוקיות לחלוטין. נערה שנוחתת בנמל-התעופה וסרט כתום על תיקה, מצווה להסירו כדי שתוכל להיכנס לארץ. מאבטחים בקניונים מונעים כניסה ממי שבאים ענודי סרט מחאה. הכול מותר.

ועדיין לא דיברנו על עצם הפשע של גירוש יהודים מבתיהם והחרבת יישובים פורחים. גם אם ההחלטה הייתה מתקבלת על-פי כל כללי הדמוקרטיה, הייתה נשארת פשע ונקודת-שפל מוסרית. לא קרה כדבר הזה בכל דברי ימי ישראל. גויים החריבו יישובים יהודיים וגירשו יהודים מבתיהם, אבל שיהודים יעשו זאת?!

הנהמה האדירה שהתפרצה השבוע היא תחילת התפרצותו של הר-הגעש היהודי, שיביא לביטול הגזרה, בעזרת השם, בקרוב ממש.


   
     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)