חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:29 זריחה: 6:03 י"ח באב התש"פ, 8/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"מי שאינו מציל – שותף לפשע"
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1003 - כל המדורים ברצף
למנוע עכשיו את הגזֵרה
יש חדש
הקשר הגלוי והקשר הנסתר
בית-המקדש
הכנה לדרשה
עגלה תמורת סחורה
בחירה של הקב"ה
בציפייה לגאולה
"מי שאינו מציל – שותף לפשע"
כוהל בפסח

 

הרב פליקס: "הלוקסוס לחפש שלמות לא קיים" (צילום: מאיר תורג'מן, 'בשבע')

היישוב אלון-מורה בשומרון הוזכר כאחד היישובים המיועדים לחורבן, אם חס-ושלום תמומש המזימה להרוס עוד יישובים בשומרון. אחד ממייסדי היישוב הוא הרב מנחם פליקס, שמרבית שנות חייו עברו עליו במאבק נחוש למען ארץ-ישראל, והוא אף שילם על כך את המחיר היקר ביותר שאדם יכול לשלם.

אבל בימים האלה הוא נסער דווקא לנוכח ההצהרות על אי-הצבעה בבחירות הקרובות, מטעמי אדישות או ייאוש. "אני פוגש כל מיני יהודים טובים שאומרים לי, 'המערכת אכזבה אותנו; הפעם אין למי להצביע'. האנשים הללו מקוממים אותי. מה האלטרנטיבה, אני שואל אותם, להפקיר את הזירה בידי כל המבקשים להחריב את בתינו ולפגוע בכל הקדוש והיקר לעם-ישראל?! הלוא זה פשע! יש מי שפושע אקטיבית, ויש מי שבהעדר העשייה שלו אח הוא לחבר משחית!".

ירי בדרך

את הרב פליקס (60) איש לא ילמד אידאולוגיה והקרבה אישית מה הן. אותו אי-אפשר להאשים בהתפשרות על עקרונות ובוויתור על האמת הפנימית. את דרכו התחיל עם קומץ המשפחות שהתנחל במלון פארק בחברון, הועבר לאחר מכן לבניין הממשל הצבאי בלב חברון, והיה הבסיס להקמת קריית-ארבע. אחר-כך הקים, עם חברו בני קצובר ואחרים, את ההתיישבות היהודית בשומרון. תחילה בתחנת הרכבת סבסטיה ולאחר מכן בקדומים ובאלון-מורה.

לאחת מבנותיהם העניקו הרב פליקס ורעייתו את השם עפרה, על-שם היישוב היהודי הראשון שהוקם בהרי בנימין, זמן קצר קודם שנולדה. עפרה הי"ד הייתה כבת עשרים כאשר נרצחה (לפני כאחת-עשרה שנים), מירי מחבל על הכביש שבו נסעה, בשובה מבית אחותה המתגוררת בבית-אל.

שמונים אלף פליטים?

"הלוקסוס הזה, לבחור במפלגה שתענה בכל מאת האחוזים על משאלות-ליבנו, פשוט לא קיים", הוא אומר בכאב. הוא מבקש מכל המתבצרים באדישותם או בייאושם להקשיב להצהרותיהם של אולמרט ודיכטר, ולחשוב על אחיהם המתיישבים. "אני כבר לא מדבר על 'ארץ-ישראל' ועל אידאולוגיה. אני מדבר על אהבת-ישראל. ראו מה קרה למגורשי גוש קטיף, שבבת-אחת איבדו את ביתם, את פרנסתם, את כבודם ואת הלכידות המשפחתית והחברתית. הם שמונת-אלפים נפש בלבד. כאן מדובר בשמונים אלף נפש, שעומדים ליהפך לפליטים, היו-לא-תהיה".

הרב פליקס מסכים שאי-אפשר לבטוח בפוליטיקאים. ובכל-זאת הוא סבור שמצד 'חובת ההשתדלות', עלינו לעשות את כל התלוי בנו, כדי לחזק את הכוחות החיוביים ולמזער ככל האפשר את הנזק. "משל למה הדבר דומה? למי שבנו חלה והוא אינו מסוגל להשיג בעבורו את הרופא הטוב ביותר בעולם, או שהרופא המטפל אינו מוכן להתחייב שהטיפול יצליח. וכי משום כך יֵשב בביתו בחוסר מעש ולא יתאמץ להעניק לבנו את הטיפול הטוב ביותר שבהישג-ידו?!".

לעשות מה שתלוי בנו

חג הפסח בפתח, והרב פליקס מקווה שאת ליל-הסדר הקרוב יוכלו הוא וחבריו בהתיישבות, בתוך כלל ישראל, לעשות בלב דואג פחות. "נצח ישראל לא ישקר, וה' לא ייטוש את עמו ונחלתו. בכך אנחנו בטוחים", הוא אומר. "מצד שני, עם-ישראל עבר הרבה צרות ומצבים לא-פשוטים. אנחנו מתפללים שהדרך עד לרגע שבו נראה בעינינו שהכול לטובה לא תהיה ארוכה מדיי. אך בינתיים עלינו לעשות לפחות את מה שתלוי בנו".


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)