חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:13 י"ב באדר התשפ"א, 24/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

גורו, פסלים וזעקת "יהודי אני!"
חיים יהודיים

מאמרים נוספים
שיחת השבוע 1014 - כל המדורים ברצף
המשמעות האמיתית של גיור
יש חדש
נחמתו של אהרן הכוהן
הדלקת המנורה
חומרות וקולות
סיפורו של ניגון
שנואה המחלוקת
גורו, פסלים וזעקת "יהודי אני!"
אז תיפקחנה עיני עיוורים
בין ארץ-ישראל לחו"ל

הוא פורט על הגיטרה, שר שירים שכתב, ובין שיר לשיר פונה אל הצעירים היושבים מולו ומדבר אל ליבם: "חבל לכם על הזמן והאנרגייה שתבזבזו בחיפושים עקרים בקצות העולם. בואו נקצר הליכים. הכול נמצא כאן, בתורה. האמינו לי, הייתי שם"...

זהו ירון סופר (42) המתגורר עם רעייתו וחמשת ילדיהם בשכונת רמת-שלמה בירושלים. מי שהכירו בעבר – עם שֵער ארוך וגלימה הודית – יתקשה לעכל את חזותו העכשווית. אפילו הוא עצמו מתקשה לשחזר את אוסף קורותיו וחוויותיו בכעשרים השנים האחרונות.

הלכתי לאיבוד

"הכול החל מנסיעה להודו לאחר הצבא. טיילתי באזור ראג'יסטאן שבדרום המדינה, ובכוונה תחילה הלכתי שם לאיבוד. רציתי להתמזג בניחוחות, בצבעים ובאווירת השוּק המקומית. אחרי כשנתיים חזרתי ארצה ולמדתי משחק ב'ניסן נתיב'. במקביל פיתחתי צדדים מוזיקליים והתחלתי להופיע על בימות שונות. עם חברים שהכרתי הקמנו להקה, 'שַׁחֲרוּת' שמה, כשם היישוב המדברי שבו הוקמה.

"כעבור זמן חשתי ריקנות. החלטתי לחזור להודו. הגעתי לוורנאסי, 'עיר המתים', המשופעת במקדשים ובמוזיקה הודית. רציתי ללמוד מוזיקה הודית קלסית והגעתי למקדש של גורו ידוע, מומחה גדול במוזיקה ההודית. הגורו יצא למסע ואני המתנתי לו שם כחמישה חודשים, בחום של ארבעים וחמש מעלות ובתת-תנאים.

'התקפת יהדות'

"כשחזר, קידמתי את פניו עם פרחים, קטורת ריחנית ומתנה אישית – כפי שהודרכתי. הוא אחז בידי ונעמד איתי מול וילון. מאחורי הווילון שהוסט נחשף פסל תלת-ראשי. הגורו נעץ את זרדי הקטורת בפסל, תלה את הפרחים סביב שלושת צוואריו ובעודו אוחז בידי החל להשתחוות לפסל. באותו רגע חטפתי 'התקפת יהדות'. בבת-אחת ניתקתי את ידי מידו והתחלתי לזעוק: 'אני יהודי! אני יהודי!'. מהומה גדולה נוצרה במקום. כעבור שלושה ימים כבר הייתי בארץ.

"למחרת שובי הוזמנתי למסיבה בתל-אביב. הייתה לי שם היתקלות עם צעיר שלא הכרתי, שנגמרה בכך שספגתי ממנו מכות. למחרת התקשר המכה לביתי וביקש לבוא אליי ולהתנצל. בפגישתנו סיפר שהוזמן על-ידי משרד החוץ לאוסלו, לשיר את 'שיר השלום' בטקס לציון שנה להסכמי אוסלו. הוא שאל אם אוכל לטוס לשם במקומו. וכך, חמישה ימים בלבד לאחר השערורייה עם הגורו בהודו, מצאתי את עצמי יוצא עם משלחת רשמית של משרד החוץ לאוסלו.

יד מכוונת

"בהופעה עצמה עמדתי מול קהל של כעשרים אלף מוזמנים, מלוּוה במקהלת ילדים ענקית ובתזמורת של כשבע-מאות נגנים, ושרתי לפני עשרות ערוצי טלוויזיה, בעברית ובערבית. בתוך כל זה הרהרתי על כל מה שעבר עליי בתוך פחות משבוע. הגעתי למסקנה שאין מקריות בעולם ושיש יד אלוקית המכוונת הכול. זו הייתה תחילת המהפך בחיי".

כשחזר לארץ נקלע לשיעור תורה, שעסק בשירת הלוויים בבית-המקדש, והוקסם. אט-אט נשאב לתוך עולם של תורה ומצוות. לא מכבר הוציא-לאור תקליטור משיריו, 'בְּרוֹן יחד' שמו. "עשרה שירים המתארים את כל תקופת מסעי אל היהדות", הוא אומר (050-6740727).


ירון סופר: "חבל על האנרגייה. הייתי שם"


 
תגובות
3.
מגניב
אריק אינשטין -01/07/11 00:24
2.
תגובה
הדסה-03/08/09 07:42
1.
ניתן לרכוש את הדיסק ב-www.levshop.com
אלונה-01/05/07 11:28

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)