חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:36 זריחה: 6:13 י"ב באדר התשפ"א, 24/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

רבנות בדואר האלקטרוני
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1025- כל המדורים ברצף
איפה אבדה לנו הברכה?
חדש על המדף
מצרים אז והיום
רב ותלמיד
דין אמת
מצווה טהורה
תשובה בשמחה
געגועים לימי הגלות
רבנות בדואר האלקטרוני
אין להקדים לתפילת הציבור

בעיצומם של ימי הלחימה בצפון נחתה בארץ קבוצה של כמה עשרות יהודים שומרי מצוות. הם באו מכמה ארצות, ועם הגעתם שמו את פניהם למלון בירושלים. בקבוצה היו בעיקר רבני קהילות בתפוצות ואנשי עסקים. עד פגישתם במלון לא הכירו איש את רעהו, למרות הצד השווה לכולם – היותם חברים במכון 'לימודי דעת'.

'לימודי דעת' הוא מפעל ייחודי, בין-לאומי, המציע לכל יהודי להשתלם בהלכה, תוך ניצול תקשורת המחשבים. אפשר להסתפק בקורסים קצרים, בסוגיות ממוקדות כגון אתיקה בעסקים, המטבח הכשר, שבת ועוד. אפשר להרחיב את היריעה וללמוד ביסודיות את הלכות איסור והיתר, דיני שבת, עירובין, קידושין ועוד. למטיבי-הלכת שמורים שני מסלולי לימוד ארוכים ותובעניים במיוחד – הוראה ודיינות.

שיעורים לתיבה האישית

מאחורי המפעל עומד ר' פישל טוד מהעיירה לייקווד שבמדינת ניו-ג'רסי. טוד, שמצא את דרכו אל היהדות, מתמסר כבר שנים להגברת הלימוד של הלכה למעשה. "מטרתנו לסייע לכל מי ששואף להרחיב את שליטתו בהלכה", אומר טוד. "יש, למשל, אנשי עסקים שחשוב להם לרכוש בקיאות בהלכות ריבית. יש מי שעיסוקם המקצועי מחייב ידע הלכתי בתחומים מגוּונים. למשל, רופאים, או מי שיצאו לשליחות בקהילות יהודיות נידחות. יש המבקשים לרענן ידע תורני נשכח ויש מי שפשוט חשקה נפשם בתורה".

צוות של רבנים ודיינים הכין את מסלולי הלימוד, הבנויים כמערכי-שיעור. השיעורים מגיעים, פעמיים בשבוע, היישר לתיבת הדואר האלקטרוני. אחת לתקופה נערך מבחן-ביניים מסכם ובסוף כל קורס או מסלול-לימוד ניתנת תעודה המשקפת את היקף הידיעות שרכש הלומד.

שואלים את הרב

אחד מחברי הצוות הוא הדיין הרב יצחק-צבי אושינסקי משכונת הר-נוף בירושלים. הרב אושינסקי חבר בכמה הרכבים דייניים ומבודקי בחינות ההוראה של 'היכל שלמה', והוא מרכז את מסלול לימודי הדיינות ב'לימודי דעת'. "מרבית החברים הם מארה"ב", הוא אומר, "אך יש גם קבוצה מצרפת, מאנגליה ומעוד ארצות, וגם מהארץ. רק לאחרונה הצטרפו אלינו רופא בכיר בהדסה עין-כרם ורב של בסיס גדול בצה"ל".

אנשים מפנים אליו שאלות בשעת הלימוד, והוא משיב. הכול בדואר אלקטרוני. "המעלה היא שאין מגבלה של שעות", אומר הרב אושינסקי. "כשיש לי רגע פנוי, אני ניגש למחשב ועונה". את המילים "רגע פנוי" אומר מי שנוסף על עיסוקיו הרבים, נאלץ לתמרן בין שלישיית בנותיו בנות החמש והתאומות שילדה רעייתו לפני כשלושה חודשים.

מפגש שנתי

רבנים נוספים מרכזים את שאר מסלולי הלימוד. ההצטרפות נעשית דרך אתר האינטרנט limd.co.il, והיא כרוכה בדמי מינוי חודשיים. לצד מסלולי הלימוד הנזכרים אפשר להפנות לרב אושינסקי שאלות הלכתיות הנוגעות לחיי היום-יום. בין השאלות שמצאנו: "האם מותר לשתות כוס קולה או לאכול סלט ירקות במסעדה לא-כשרה?" ועוד.

אחת בשנה מגיעים התלמידים מכל רחבי העולם לחזרה מסכמת על הנלמד ולבחינה שבסופה קבלת תעודה. זו גם להם ההזדמנות לפגוש סוף-סוף את הרבנים המלמדים אותם הלכה, ולהיווכח כי אלה אינם 'וירטואליים'...

הרב אושינסקי: "כשיש לי רגע פנוי, אני ניגש ועונה"


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)