חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כגודל היגיעה גודל הברכה
שולחן שבת


מאת: משיחת הרבי מליובאוויטש, מעובד ע"י צ. לבנוני
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1143 - כל המדורים ברצף
עוגן ההצלה בסופה הכלכלית
חדש על המדף
כגודל היגיעה גודל הברכה
ליצנות
סימן לשלום
חסד בכבוד
צדקה וגאולה
המהלומה האחרונה
הפעוט שניצל חגג בר-מצווה
ברכת הזימון

הפרשה מספרת על הברכה העצומה שבירך הקב"ה את יצחק: "ויזרע יצחק... וימצא בשנה ההיא מאה שערים". יצחק זרע תבואה, והיבול שצמח היה גדול פי מאה מהאומדן המשוער מלכתחילה.

הברכה שהייתה אצל יצחק מייצגת שיא של צמיחה. בכלל, זריעה בשדה מסמלת ברכה: זורעים גרעין אחד וממנו צומחים גרעינים רבים. אולם יש צמיחה שמסמלת ברכה גדולה פי כמה וכמה – צמיחה של פירות האילן.

גידולי שדה ופירות האילן

ההבדל בין גידולי השדה לפירות האילן מתחיל במידת היגיעה הנדרשת מצד האדם: את גידולי השדה זורעים על-ידי פיזור זרעים, בלי שיהיה צורך לטפל בכל שתיל ושתיל בנפרד. גם הגידול עצמו מהיר יחסית, ואינו מחייב טיפול רב. לעומת זה, האילנות ניטעים על-ידי שתילים ששותלים אחד-אחד, ואחר-כך יש לטפל בהם ולטפחם במשך שנים, עד שמתחילים לראות פירות. וגם אז הפירות דורשים השגחה וטיפול, שלא ייפגעו ויינזקו.

אולם כמידת היגיעה והעמל, ריבוי השפע והצמיחה. אמנם גם בגידולי השדה יש שפע, אבל אין הוא מגיע לשפע פירות האילן. אם מגרעין חיטה אחד צומחים עשרות או מאות גרעינים, הרי מזרע עץ פרי צומחים אלפי פירות, והעץ חוזר ומניב מדי שנה בשנה. זאת ועוד: בגידולי השדה היבול הוא מאותו סוג של הזרע, אלא שהוא מרובה פי כמה וכמה, ואילו בגידולי האילן אין שום יחס בין הזרע לפרי העסיסי שצומח ממנו.

צדיקים ובעלי-תשובה

'תבואת השדה' ו'פירות האילן' מייצגים שני סוגים בעבודת ה': עבודת הצדיקים ועבודת בעלי-התשובה. עבודת הצדיקים דומה לתבואת השדה, ואילו עבודת בעלי-התשובה נמשלת לפירות האילן.

בתבואת השדה היגיעה אינה רבה ואף הדאגות מועטות. כך הצדיקים: הם הולכים בדרך המלך, מנהלים את חייהם על-פי השולחן ערוך ואינם דואגים על תיקון עיוותים שנגרמו מחטאים ועוונות. לעומתם, בעלי-התשובה נדרשים ליגיעה רבה ולדאגה מרובה, כדי לתקן את כל הדברים שנעשו שלא כרצון ה'.

עלייה גבוהה

אבל כנגד זה, ה'יבול' שבעלי-התשובה משיגים גדול לאין-שיעור מה'יבול' של הצדיקים. אמנם גם הצדיקים מגיעים למדרגה גבוהה, אבל מכיוון שעבודתם מדודה ומוגבלת, גם עלייתם מוגבלת ומדודה. ואילו בעלי-התשובה, שנדרשים לצאת מכל גדרי מציאותם, גם עלייתם היא למעלה מכל מדידה והגבלה.

לכן נמשלו בעלי-התשובה לפירות האילן. כשם שצמיחת פירות האילן באה על-ידי יגיעה רבה ויש עמה דאגה מרובה, אבל בסופו של דבר היבול עצום וגדול לאין-שיעור מהזרע שממנו גדל האילן – כך בעלי-התשובה נדרשים ליגיעה רבה ולעבודה שיש עמה דאגה על תיקון העבר, אבל הם מגיעים לעלייה גבוהה ביותר ומושכים אור אלוקי שלמעלה מגדרי העולמות.

(תורת מנחם כרך י, עמ' 33)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)