חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 כ"א באב התש"פ, 11/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מעבר דירה
פינת ההלכה ומנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע גליון 1381 - כל המדורים ברצף
יש מה לעשות בחופשת הקיץ
יש חדש
יעקב וישראל עכשיו ולעתיד
בלק
בדיקה עצמית
שלוש גלויות
זיכוי למעלה
מקללה לנבואת הגאולה
מסע ארכאולוגי לימי המקדש
מעבר דירה

שאלה: האם נכון לעבור לדירה חדשה בימי בין המצרים?

תשובה: אם אפשר לקבוע את זמן המעבר בלי לחץ של פינוי ושכירות וכדומה,  עדיף לעשות זאת בזמן המתאים לסימן טוב, היינו לפני בין המצרים, ואם אחרי-כן – אחרי ט"ו באב, ומה טוב בחודש אלול. אם אפשרות הבחירה מוגבלת, יש להעדיף לעשות זאת לפני ראש-חודש אב, או לפחות לפני שבת חזון.

אם יש צורך לקנות או לשכור דירה, מצד הדין אין איסור. אך לקונה יש בעיה עם ברכת 'שהחיינו'. ואם יש בני-בית, הברכה היא (לא 'שהחיינו... לזמן הזה' אלא) 'הטוב והמיטיב', ובה אין חשש (למנהג חב"ד אין מברכים).

אם עומדים לעבור לדירה בימי בין המצרים, אפשר להכניס לשם כמה חפצים לפני י"ז בתמוז (ובכלל רצוי להכניס תמיד: סידור, חת"ת, לחם ומלח), כדי שייחשב שכבר נכנסו אז לבית. בארץ-ישראל, אם מניחים שם רהיטים, יש לקבוע מזוזות בחדרים, וקביעת המזוזות היא עיקר 'חנוכת הבית'.

מי שכבר עבר לדירה ורוצה לערוך 'חנוכת הבית', ערב לימוד או התוועדות עם סעודה או כיבוד (בלי נגינה), אין סיבה למנוע זאת, ואפילו אחרי ראש-חודש אב (ולא כפי שיש רבים הדוחים את האירוע זמן רב אחרי המעבר, עד שהענייין נעשה חסר משמעות).

מקורות: ראה שערי הלכה ומנהג או"ח ח"ב סי' שה (שלחן מנחם ח"ו עמ' רלז-ח ). פסקי תשובות סי' תקנא ס"ק יב, וש"נ. חובת הדר פ"ט הע' א.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)