חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:10 זריחה: 6:38 י"ד בשבט התשפ"א, 27/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בית הכנסת (במרחב) הפתוח
בתפילות החצרות ישתתפו השנה המוני יהודים שזו להם הפעם הראשונה להצטרף לתפילות היום הקדוש, וכך יצמח דבר טוב מהמגבלות המעיקות

מאת: הרב מנחם ברוד
ד' בתשרי התשפ"א (22/09/20)

אנחנו מכירים תפילות של יום הכיפורים במתנ"סים, בקניונים, באוהלים, במקלטים, אבל השנה תתרחש בארצנו תופעה חדשה שכמותה ככל הנראה טרם נראתה – תפילות במרחב הפתוח. יהודים לבושי לבן, עטופים בטליתות צחורות, יעמדו בחצרות בניינים, בגנים ציבוריים, ברחבות מוצלות, ומשם תהדהד לכל הסביבה תפילת 'כל נדרי'.

אין ספק שיש הדר מיוחד באווירה של בית הכנסת, אבל ייתכן שיתברר כי יש יתרון גם לתפילות במרחב הפתוח. במחצית השנה האחרונה למדנו שיהודים רבים, שלא נהגו ללכת בשבתות ובחגים להתפלל בבית הכנסת, הרגישו נעים ונוח להצטרף למניין החצרות המקומי, ושם דווקא גילו את יופייה של התפילה.

התירוצים ייפלו

'בתי הכנסת הפתוחים', שקמו בשנים האחרונות, נועדו לתת מענה להמוני יהודים שלא הרגישו נוח לבוא לבית כנסת, שבו חששו להרגיש זרים. בבית הכנסת הרגיל יש מקומות שמורים למתפללים הקבועים, ולא תמיד נמצא מקום מתאים לאורחים. גם חוסר ההתמצאות בסדרי התפילה הוא גורם מרתיע. ואילו ב'בית הכנסת הפתוח' כולם שווים, וגם יש הדרכה והסבר על מהלך התפילה.

ועדיין יש רבים שגם ההליכה ל'בית הכנסת הפתוח' אינה חלק מעולמם. "אף פעם לא התפללתי", "אני לא דתי", "אני לא מתחבר" – אלה ודומיהם הנימוקים שתשמעו מהאנשים האלה. ולפעמים זה סתם ההרגל, ומי שהתרגל לבלות את יום הכיפורים בבית, מוסיף לעשות כן.

אבל כשהתפילה נערכת בחצר ביתו, ואליה מתקבצים שכניו ומכריו, נופלים כל התירוצים, וגם הוא בא ומצטרף. כאן טבעי בעבורו לבוא ולהיות חלק מהתפילה. אין ספק שבמניינים האלה ישתתפו המוני יהודים שזו להם הפעם הראשונה להצטרף לתפילות היום הקדוש, וכך יצמח דבר טוב מהמגבלות המעיקות.

התנדבות בשעת חירום

אבל המציאות הזאת מחייבת היערכות גדולה. השנה יהיה צורך בהרבה יותר חזנים, קוראים בתורה ותוקעים בשופר. אלה לא בהכרח יימצאו בכל מניין חצרות. זה הזמן להתנדב. כל מי שמסוגל למלא תפקידים אלה, גם אם אין הוא חזן דגול או קורא בתורה בתכלית השלמות – ראוי שיציע את עצמו למנייני חצרות הזקוקים לו.

במלחמת ששת הימים הופעל כלל – "כל זוג כנפיים טס". מטוסי פוגה, המשמשים להדרכה, הוסבו לשימוש קרבי וחומשו ברקטות, בפצצות ובמקלעים, והופעלו בתקיפת כוחות אויב. במצבי חירום אין בוררים, אלא משתמשים בכל האמצעים הקיימים. זה המצב בימים האלה.

יש לפרסם בכל עיר ויישוב כי מנייני חצרות הזקוקים לעזרה לצורך התפילות, יקבלו אותה. גם מי שיש לו מקום קבוע בבית כנסת, אבל הוא יכול לשמש חזן או קורא בתורה במניין הזקוק לו, ראוי שיתנדב לעשות זאת. אין ספק שתפילתו תעלה לפני היושב במרומים הרבה יותר מבכיסא הקבוע בבית הכנסת הממוזג.

זו הזדמנות מופלאה ליצור חיבור אמיתי בין כל חלקי העם, ולזכות לחתימה ולגמר חתימה טובה לשנה טובה ומתוקה – תהיה שנת פלאות אראנו.


ערכות מוכנות ממתינות למתפללים בבתי הכנסת הפתוחים


 

תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)